четверг, 27 февраля 2025 г.
Ահազանգ հանուն Հայաստանի
Հայաստանում շարունակվում է ժողովրդավարության նկատմամբ բռնությունը։Հերթական անգամ սահմանափակված է իմ՝14 տարվա բլոգերի և 30 տարվա լրագրողի ֆեյսբուքյան էջի գործունեությունը.սահմանափակված է նյութերի տարածումը խմբերով և անգամ ընկերներին։Միաժամանակ համացանցում պարբերաբար բողոքներ են հնչում էջերի արգելափակման մասին,իսկ մարդու իրավունքների պաշտպանը չլսելու է տալիս այդ բողոքները։Ովքե՞ր և ի՞նչ իրավունքով են սահմանափակում քաղաքացիական ակտիվ դիրքորոշում ունեցող, ազգային-պահպանողական մտածելակերպ ունեցող մարդկանց էջերը,իսկ սատանիստական էջերի,ինտիմ-սեռական ծառայությունների մատուցման էջերը խրախուսվում։Այս ամենը մարդու սահմանադրական իրավունքների խախտում է մի երկրում,որի իշխանությունները միջազգային կառույցներում հավաստում են,թե Հայաստանը շարունակում է զարգանալ ժողովրդավարության ուղիով։Հայաստանը հետընթաց է ապրում ժողովրդավարությունից,ինչն ակնհայտ է նաև նրանով,որ այսօր խոսքի,կարծիքի արտահայտման համար մարդկանց դեմ քրեական գործեր են հարուցվում։ ԳԱՅԱՆԵ ՀՈՎՍԵՓՅԱՆ,բլոգեր,ազատ լրագրող,Վանաձոր
четверг, 30 января 2025 г.
Հայաստանում ինտերնետը մասնակի է ազատ
,,Ֆրիդոմ Հաուսը» գիտի՞,որ Հայաստանի ինտերնետ տարածքը մասնակի է ազատ, ու ֆեյսբուքյան օգտատեր ակտիվիստների էջերը կամ արգելափակվում են կամ սահմանափակումներ արվում էջերի նկատմամբ,եթե իշխանությանը անհաճո քննադատական հրապարակումներ կան։Նախօրեից սահմանափակումներ կան իմ ֆեյսբուքյան հեռախոսային էջի նկատմամբ.արգելված է նյութերով կիսվել խմբերում։Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո,երբ «Ազատություն» ռադիոկայանից նյութ տեղադրեցի՝Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանի դատավարության մասին և տարածեցի խմբերում։Ո՞ւմ կողմից են սահմանափակումներ արվում,համացանցում պարբերաբար հնչում են դժգոհություններ,որ իրենց էջերը թիրախավորվում են և հայտնվում «սպամի» մեջ։Դիմում եմ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանին և խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանին։Ի՞նչ հիմքով են անընդհատ խախտվում քաղաքացիական ակտիվիստների քաղաքացիական ու քաղաքական իրավունքները։Ամբողջ համացանցը հեղեղված է անբարո նյութերով,անբարո արտահայտություններով,որոնք չեն արգելափակվում,բայց իշխանության ապօրինություններն ու հակաժողովրդական կեցվածը դատապարտող նյութերի նկատմաբ սահմանափակումնե՞ր են արվում։ ԳԱՅԱՆԵ ՀՈՎՍԵՓՅԱՆ,Վանաձոր